VAN-ÖZALP YÜNKUŞAK KÖYÜ İ.Ö.O.YARDIM İSTEĞİ

Son bir aydır sabah akşam türlü iletişim yöntemleriyle ve gece yarılarına kadar varan telefon görüşmeleri, eş dost ve akraba yardımlarıyla bu köydeki 3 kız babasını ikna etmeyi başarmış durumdayız.Kızlardan biri dün, biride bu sabah okula başladı diğer kızda sanırım pazartesi başlayacak.Ama inanın sanki eğitimlerine devam etmeleri pamuk ipliğine bağlı.

Kızların okula devamı için babalar bir yana,dedeleri,nineleri ve hatta erkek kardeşlerini bile ikna için tek tek uğraştık.

Hatta erkek kardeşlerine ben kendi olanaklarımla her 2 kızın evine bilgisayar temini sağladım.Şimdi annelerine ikinci elde olsa –kızının emeği yerine geçecek olan- birer çamaşır makinası sağlamaya çalışıyorum.

Bu kızların eğitiminin onlara yük değil bir kazanç olacağına inanmalarını sağlamalıyız diye düşünüyorum.

Köyün 5.ci sınıfa kadar eğitimi var.Kızlar Yünkuşak İlköğretim Okuluna taşımalı sistemle gidecekler.

Fakat ben Kaşıkara İlköğretim Okulu Öğretmeni ile konuştuğumda durumun vehametinide gördüm.

Kısaca Okulun durumunu size iletmek istiyorum

-Öğrenci sayısı:122 ve tek bir derslik var

-okulun fiziki durumu çok kötü çatı, dış sıva, lojman harap durumda

-Tuvalet ve depo kullanılamaz durumda

-Öğrencilerde çanta hiç yok;defter ve kitaplar naylon poşetlerle taşınıyor

-%80 nindeönlük hiç yok, giydikleri kıyafetler bile çok perişan

-Yeterince kitabımız yok

-Defter, kalem, silgi veözellikle resim defteri hiç yok

Bu Kaşıkara ilköğretim okulunda okumakta olanların durumu.Benim çağrım aslında size bu Gelenekleri zorda olsa kırmayı başarabildiğimiz 3 kız çocuğu içindi.

Ama köyünöğretmeni ile konuşunca bunları da bilesiniz istedim.

Öncelik bu 3 kızöğrencimiz için ama diğerleri içinde bir şeyler yapabilirsek ne mutlu bize

Yünkuşak İÖO’MÜDÜRÜ:

0 537 654 56 99

2.ci tel:0 505 495 97 63

İletişim için direk Köyöğretmeni:

Adem Tekin:0 536 416 31 82

0 505 831 38 07

okul tel:0 432 722 Çalışmalarınızda başarılar diler,saygılar sunarım.

Ümit Erdinler
Tel:0 535 714 14 32
MTA Ankara Jeoloji Müh.

You may also like...

4 Responses

 1. metehan dedi ki:

  ben karsın sarıkamış ilçesinde 29eylül i.ö.oöğrencisiyim.bizim okulumuzda lavabo sıkıntısı,kitap sıkıntısı,yer sıkıntısı,öğrenci çokluğu gibi birçok sorunumuz var.sizler de çocuk oldunuz bize yardım etmenizi minnetle istiyorum.ben ayrıca okuluma ek bina isterim.yardımlarınızı bekler,küçüklerimin gözünden,büyükleriminde ellerindeöperim. İYİ GÜNLER

 2. ZÜMRA ÇALIŞKAN dedi ki:

  Merheba!Ben İstanbul da Okyanus Koleji Avcılar daöğrenciyim. Adım Zümra bugün rehberliköğretmeni ile konuştum. Öğretmenimizeözellikle Van da ki okullara yardım göndere bilirmiyiz diye sordum. Öğretmenim kısa notlar aldı. Bu notları okul araştırmak için kullanacakmış. Ademöğretmenim sizin gibi bu sitede bir sürü okul var. Fakat ben de okul araştırdığım için sizi de not alacağım. İşallah size de yardım da bulunuruz. İYİ SENELER ÖĞRETMENİM!!!

 3. ümit erdinler dedi ki:

  Sevgili Zümra,
  Çağrımıza yanıt verdiğin ve ilgin için çok teşekkürler.Sosyal konularla bu yaşta bu denli ilgili olmanızdan çok mutluluk duydum.Dilerim bu ülkenin geleceği sizin gibi gençlerin elinde olur.Adem hocamızla temasa geçmeniz halinde kendisi sizi bilgilendirecektir.
  Sevgilerimle
  Ümit

 4. Pınar Balçin dedi ki:

  ben istanbul yeditepe siyasetbilimi ve uluslar arası ilişkiler bölümü 1.sınıföğrencisiyim okulumuz geçen gün müşta bir okula yüklü miktarda kitap yardımı yaptı sizin okulunuzada elimden gelirse kitap toplamak isterim hayllerimden birisi okulumu bitirip bir kız çocuğunu okutabilmek ve bunu ilk adım olarak yapmak istyorum rektörlükten okulunuz için gerekli izinleri alıp kompanyayı başlatmak için can atıyorum sevgilerimle pınar balçin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir